دات نت نیوک

اخبار

پارادوکس «عرضه» در بازار مسکن

پارادوکس «عرضه» در بازار مسکن
مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه ‏و شهرسازی با بیان اینکه در حال حاضر بخش مسکن با تناقض‌‏های آشکاری، در هر دو مقوله عرضه و تقاضا روبه‏رو است، گفت: در شرایطی که هم‏اکنون حدود 2 میلیون و600 ه...

به گزارش «دنیای اقتصاد»، علی چگینی افزود: این موضوع نمونه آشکاری از وجود پارادوکس در هر دو سمت عرضه و تقاضای بازار مسکن و نمودی از سیاست‏گذاری‏ها و احتمال برداشت نادرست از شاخص‌های آماری بخش مسکن است. وی با بیان اینکه مطابق بررسی‏های کارشناسی بروز تحرك در بخش مسكن همواره از جانب بازار تقاضا شروع شده و به تدریج به بخش عرضه سرایت می‏‏كند، خاطرنشان کرد: ناتوانی سازندگان در فروش واحد‌های مسکونی ساخته‏شده ناشی از كمبود تقاضا و كاهش قدرت خرید خانوارها، یكی از دلایل مهم رکود و عدم تحرك‏پذیری بخش مسكن طی سال‏های اخیر تاکنون بوده است.

چگینی ادامه داد: از سوی دیگر و در حالی كه بخشی از اقشار جامعه در آپارتمان‏های لوكس و با متراژ بالا زندگی می‏كنند و نیز بخش قابل‏توجهی از واحدهای مسكونی گران‏قیمت، فاقد متقاضی است، تقاضا برای مسكن كوچك و ارزان‌قیمت بالا بوده و اقشار كم‏درآمد از تامین مسكن حداقلی ناتوان هستند؛ این موضوع یکی دیگر از نمونه‏های بارز وجود پارادوکس و ناهمخوانی در رفتار سمت عرضه در مقابل بازار تقاضای مسکن است.

وی تاکید کرد: بررسی روند تاریخی سیاست‏گذاری در حوزه مسكن طی سال‏های اخیر، حاكی از رویکردهای مختلف به مقوله مسکن و بروز برخی خطاهای استراتژیک در این بخش است. به این ترتیب یافتن نقطه تعادل برای تدوین سیاست‌ها در این بخش بسیار با اهمیت و مقوله‏‏ا‏ی پیچیده است. چگینی هشدار داد: تظاهر ناصحیح شاخص‏های بخش مسكن، می‏تواند سیاست‏گذاری در این بخش را به مسیر نادرست معطوف کند و موجب هرج و مرج در نظام برنامه‏ریزی و نهایتا بروز مشکلات فراوان در بازار مسکن شود.وی گفت: این مسائل سبب شده هم اکنون سیاست‏های حمایت از سمت تقاضای مسکن و اصلاح رفتار سمت عرضه در پاسخ به نیاز بازار تقاضای مصرفی ملک در اولویت قرار بگیرد .

 

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد

SuperUser Account امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

تمامی حقوق متعلق به این سایت برای شرکت ساختمان شهرسازی هشتم محفوظ می باشد.

Copyright 1399 ©